PROGRAM:

  1. Edward Grieg – Poranek z I Suity Peer Gynt op. 46
  2. Jean Françaix – Zegar kwiatowy cz. II. Godzina piąta. Kupidynek błękitny
  3. Mikołaj Rimski – Korsakow – Lot Trzmiela z opery Bajka o carze Sałtanie
  4. Leonard Bernstein- duet Tonight z musicalu West Side Story

Tytuł pierwszego odcinka nie został wybrany przypadkowo: PRELUDIUM oznacza zarówno samodzielną, drobną formę instrumentalną, jak również wstęp czy zapowiedź czegoś.
Dzisiejsze Preludium jest więc wstępem do cyklu 7 koncertów-spotkań, które zrealizowaliśmy, aby pokazać różnorodność form i gatunków, jaka panuje w muzyce klasycznej, aby artyści mogli po długiej przerwie wspólnie pomuzykować, aby wszyscy, którzy szukają ciekawych zdarzeń kulturalnych w internecie, mogli nacieszyć oczy i uszy, aby mogli zatrzymać się na chwilę i w miłym towarzystwie wypić kawę lub herbatę.

Przywitamy się najbardziej znanym norweskim Porankiem. Utwór pochodzi z I Suity pt. Peer Gynt Edwarda Griega, która powstała na zamówienie dramaturga Henryka Ibsena do jego sztuki pod tym samym tytułem. Kompozytor często nazywany jest Chopinem północy. W swojej twórczości w wirtuozowski sposób sięga po motywy ludowe, tworząc fundamenty norweskiej szkoły narodowej.

Kolejny utwór, to część Zegara kwiatowego, cyklu 7 miniatur napisanych na obój solo i orkiestrę XX-wiecznego francuskiego kompozytora Jeana Françaixa. Każda z części nosi nazwę konkretnej godziny i kwiatu, który o tej porze najpiękniej kwitnie. J. Françaix był niezwykle pracowitym kompozytorem i wirtuozem fortepianu, a przyświecającym mu celem – jak sam mawiał – było dać światu przyjemność!

Pozostając w kręgu muzyki inspirowanej naturą. Lot Trzmiela z opery Bajka o carze Sałtanie Mikołaja Rimskiego – Korsakowa jest trwającym niewiele ponad minutę drobiazg i w transkrypcji Rachmaninowa na fortepian jest popisem szybkości palców pianisty. Wdzięczną wirtuozowską bagatelkę znamy głównie z przeróbek i pamiętamy z filmu Blask, w którym Geoffrey Rush gra ją w barze, budząc zdumienie i zachwyt bywalców. Możemy ją usłyszeć także w Kasynie, Sybil czy (na klarnecie) w Agent Cody Banks 2. Lot trzmiela służy także elektrycznym gitarowym „ścigaczom”.
Z tym utworem choć raz w swojej karierze mierzy się niemal każdy muzyk i tak w 2010 roku najszybszym na świecie wykonaniem popisał się skrzypek Oliver Lewis, osiągając czas jedna minuta i trzydzieści trzy setne sekundy.

Pożegnamy się słynnym Tonight z musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina. Co tu dużo mówić – wszystkie piosenki z tego musicalu to broadwayowska klasyka. Uwspółcześniona wersja Romea i Julii, w której zamiast walczących rodów mamy walczące gangi, urzekła całe pokolenia i śmiało można stwierdzić, że jest to musical wszech czasów.

„Po prostu tylko raz mogło się zdarzyć, żeby genialny kompozytor muzyki poważnej napisał musical do tekstów genialnego kompozytora muzyki teatralnej”

Daniel Wyszogrodzki w książce „Ale musicale!”

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *