Program:
Antonin Dvořák – Pieśń księżycowa Rusałki „Mesicku” z opery „Rusałka”
Stanisław Moniuszko – Morel
Stanisław Moniuszko – Polna różyczka
Mieczysław Karłowicz – Mów do mnie jeszcze
Fryderyk Chopin – Nocturn H-dur op. 62 
Gaetano Donizetti – „Caro elisir” duet z opery „Napój miłosny”

Ogród to idealne miejsce na romantyczną schadzkę dwojga zakochanych. Dzika przyroda tworzy wiele zacienionych miejsc idealnych na tajemne spotkanie. Można też usiąść w altance oplecionej wonną różą i szeptać sobie czułe słówka. Kiedy ma nastąpić rozwój uczuć, jeśli nie wtedy, gdy cała roślinność obficie kwitnie i upojnie pachnie? Delikatne promienie słoneczne przebijające przez bujną roślinność ukazują urodę ukochanej lub ukochanego w najpiękniejszej odsłonie. Do pełni szczęścia brakuje już tylko miłosnej pieśni.

Stanisław Moniuszko, którego dwie pieśni można usłyszeć w odcinku, był mistrzem pięknych melodii i bel canta.  Szeroki zakres tematyki miał wpływ na sposób kształtowania utworów, stąd w zakresie gatunkowym obok piosnek sielskich, znajdziemy dumki, ballady, romanse, sceny dramatyczne, pieśni bliskie psalmom i hymnom oraz typowe dla romantyzmu pieśni liryczne. Jego pieśni wyróżniają przede wszystkim śpiewne, z łatwością wpadające w ucho tematy muzyczne, idealnie przystosowane do naturalnych warunków głosowych wykonawcy. Partii wokalnej towarzyszy łatwy zazwyczaj akompaniament fortepianowy, bez wirtuozowskich efektów, o prostej harmonice i nieskomplikowanej fakturze. Ponadto zgodnie ze swoim credo artystycznym Moniuszko nawiązywał w pieśniach do polskiego folkloru, wprowadzając charakterystyczne zwroty melodyczne oraz rytmikę tańców: mazura, krakowiaka i poloneza. W ciągu całego życia Moniuszko skomponował ponad 300 pieśni, w tym 267 zebranych w 12 zbiorów zatytułowanych „Śpiewnik domowy”. Jednymi z bardziej popularnych są:

  • Ojcze z niebios, Boże Panie
  • Dziad i baba
  • Pieśń wieczorna
  • Znasz-li ten kraj
  • Prząśniczka
  • Złota rybka
  • Krakowiaczek
  • Kozak
  • Świtezianka
  • Czaty

Nocna pora w otoczeniu natury ma też w sobie coś z tajemnicy, niepokoju, a jednocześnie uspokaja i wprowadza melancholijny nastrój. Idealnie oddają to nokturny. Nokturn to utwór instrumentalny, który powstał w epoce klasycyzmu. Był wówczas rodzajem serenady przeznaczonym do wykonania o nocnej porze w plenerze. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego noc. Jego charakterystycznymi cechami są nastrój liryczny, marzycielski elegiczny ton, wokalny charakter linii melodycznej, bogata i wyrafinowana ornamentyka. Najsławniejszym mistrzem nokturnu stał się Fryderyk  Chopin, który wzbogacił gatunek nowymi odcieniami ekspresyjnymi. 

Miłość nie jest łatwym uczuciem, ani sprawiedliwym. Niestety, nie zawsze wszystko od początku układa się jak prosta dróżka w ogrodzie usłana płatkami róż. Bywają miłości nieszczęśliwe, jak ta z opery “Napój miłosny” Gaetano Donizettiego, gdzie ubogi Nemorino zakochuje się bez wzajemności w wyniosłej Adinie.  Smutny los biednego Nemorino odmienia tytułowy „miłosny napój”, który przynosi głównemu bohaterowi pieniądze, powodzenie u kobiet i wreszcie miłość tej jedynej. W rzeczywistości sprawił to odziedziczony po zmarłym wuju spadek, o czym obdarowany dowiaduje się jako ostatni. Wszyscy jednak podziwiają moc eliksiru, który połączył kochanków w uroczej scenerii włoskiej prowincji, a miłość znów triumfuje.

Urok ogrodu o zmierzchu jest nie do powtórzenia w żadnym innym miejscu, o żadnej innej porze. Romantyczny nastrój, pełen tajemniczości, obietnicy czegoś wyjątkowego i zachwycającego warto stworzyć czasami we własnym otoczeniu. Przydomowy ogród, taras lub zaaranżowany roślinami balkon, gdzie siedzicie wygodnie z lampką wina i bliską osobą obok, to recepta na najromantyczniej spędzony wieczór. Nie zapomnijcie oczywiście o najważniejszym elemencie – muzyce w tle!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *