„Założyć ogród, to uwierzyć w jutro”

Projekt „Muzyka w naszym ogrodzie. Cykl koncertów-spotkań z artystami” opiera się na nagraniu i nieodpłatnym udostępnieniu online koncertów kameralnych muzyki klasycznej, poprzedzonych krótką zapowiedzią prezentowanych utworów, oraz przeplecionych rozmową z instrumentalistami i wokalistami.

Nagrania zrealizowane zostały w prywatnym ogrodzie przy siedzibie Fundacji we Wrocławiu, który w tym trudnym czasie stał się naturalną przestrzenią goszczącą przepiękną muzykę, przestrzenią dającą wytchnienie , pełniącą rolę swoistego azylu.

Koncerty podzielone zostały na 7 odcinków, a każdy z nich ma swój temat przewodni. Tak jak w ogrodzie panuje różnorodność, tak my w projekcie postaraliśmy się, aby pokazać, że muzyka klasyczna też ma różne oblicza. Przypomnimy również, że kompozytorzy wielokrotnie czerpali z natury, próbując zapisać jej odgłosy czy oddać charakter całej gamy zjawisk przyrodniczych.

Zapraszając artystów do tego projektu chcieliśmy wykorzystać jak największą ilość barw instrumentów. Będzie więc kwintet dęty, kwartet smyczkowy, soliści śpiewacy oraz orkiestra kameralna. Wszyscy artyści, którzy wzięli udział w projekcie, od lat są związani z Fundacją Forum Artis im. Marka Tracza oraz z Agencją Artystyczną Pro Musica i koncertują nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Począwszy od lipca kolejne odcinki będą udostępniane raz w tygodniu na tej stronie. Zapewniamy, że nie tylko melomani znajdą coś dla siebie. Projekt, będący odpowiedzią na zapotrzebowanie obcowania z kulturą w czasach pandemii, skierowany jest dla wszystkich osób poszukujących ciekawych wydarzeń kulturalnych w sieci.

Agencja Artystyczna Pro Musica

Swoje powstanie w 1989 roku zawdzięcza niezwykle charyzmatycznemu i cenionemu człowiekowi –Markowi Traczowi – dyrygentowi, pedagogowi, a przede wszystkim wielkiemu artyście. Nie tylko powołał on do życia pierwszy w Polsce prywatny zespół orkiestrowy i chóralny, który pod nazwą Opera Polska koncertował z ogromnym powodzeniem w najwspanialszych salach koncertowych niemal całej Europy i Chin, ale był również inicjatorem wielu ambitnych przedsięwzięć artystycznych realizowanych przez Agencję.

W swoim dorobku Pro Musica posiada kilkanaście produkcji operowych i koncertowych. Wysoki poziom artystyczny swoich przedsięwzięć zawdzięcza przede wszystkim współpracującym z nią artystom z Polski, Włoch, Rosji czy Rumunii. Rocznie Pro Musica realizuje ponad 100 koncertów.

Grzegorz Baran – realizator nagrań audio-video

Muzyk i fotograf. Od wielu lat związany z Agencją Artystyczną Pro Musica – początkowo jako skrzypek w orkiestrze, następnie jako fotograf, dokumentalista. Wielokrotnie towarzyszył artystom podczas koncertów, tworząc niezwykły zapis fotograficzny. Podczas jednego z zagranicznych tournée stworzył film dokumentalny zawierający nie tylko fragmenty koncertów, ale również wywiady z polskimi i zagranicznymi artystami. W 2015 roku nagrał „na żywo” i przygotował do wydania w formie płyty DVD dzieło operowe G. Verdiego „Nabucco”, które wystawiała Agencja Artystyczna Pro Musica w ICE Kraków.

Z Fundacją Forum Artis współpracował po raz pierwszy podczas realizacji filmowej koncertu w 80. rocznicę urodzin maestro Marka Tracza, który odbył się w Filharmonii Opolskiej. Kolejna udana realizacja, to projekt nakręcenia filmu stanowiącego wizualizację do dzieła C. Orffa „Carmina burana”.

Grzegorz Baran opracował scenariusz, wyreżyserował i nakręcił niezwykły obraz filmowy, wykorzystując wnętrza Pałacu w Gorzanowie.

Barbara Woźniak – zdjęcia

Sandra Sikora – projekt i obsługa strony

Mateusz Smól – projekty graficzne